Codziennik #37

Witam w 37. numerze Codziennika, którego zadaniem jest wspierać polską społeczność Steem.

Wczoraj odwiedziliśmy tag #pl-emocjonalnie, natomiast dzisiaj zaglądamy na tag #pl-historia. Czy znajdziemy jakieś ciekawe wpisy o historii?

Zapraszam na kolejną dawkę dobrych treści!


ARTYKUŁY


cezarys

@cezarys prezentuje notkę biograficzną w 130 rocznicę śmierci polskiego naukowca Ignacego Domeyko

”Niezwykle szanowana i poważana postać w Chile; ojciec chrzestny tego kraju i wybitny naukowiec, a także człowiek niebywale otwarty, który swoją postawą i działalnością ocalił od zagłady Indian Araukanii – oto Ignacy Domeyko.”

Bardzo bogaty życiorys polskiego geologa, naukowca i badacza Ameryki Południowej. Mało wiemy o takich osobach, które przyczyniły się do rozwoju innych narodów. Polacy na całym świecie dokonują wielu ciekawych rzeczy. Jak działał Ignacy Domeyko? Sprawdźcie sami! Zapraszam do posta @cezarys.


Bartheek

@bartheek opisuje książkę “Obłęd 44” Piotra Zychowicza

”Od wielu już lat kiedy zbliża się dzień 1 sierpnia, czyli rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, wraca w mediach temat sensu wybuchu tego zrywu narodowo-wyzwoleńczego w sierpniu 1944 roku. Powstanie Warszawskie, które trwało 63 dni, pochłonęło życie około 200 tysięcy ofiar, w tym około 150 tysięcy ludności cywilnej Warszawy. Powstały dwa obozy na temat sensowności tego zrywu. Pierwszy obóz mówiący, iż wybuch Powstania Warszawskiego był uzasadniony i konieczny w walce z niemieckim okupantem. Natomiast drugi obóz mówi, że wybuch Powstania Warszawskiego był nieuzasadniony, bezsensowny, źle przygotowany, że Armia Czerwona stojąca za wschodnim brzegiem Wisły nie kiwnęła nawet palcem, aby pomóc Polakom, bo to było w jej interesie. Książka „Obłęd ’44” opowiada się po tej drugiej stronie…”

Kontrowersje wokół Powstania Warszawskiego wzbudzają emocje. Czy faktycznie Powstanie było potrzebne Polsce? Co na ten temat mówi autor książki? Zapoznajcie się z postem @bartheek.


lesiopm

@lesiopm przypomina o tym, jakie wydarzenie miało miejsce 224 lata temu czyli jak kawaleria pokonała i zdobyła flotę okrętów

”Na wieść o zgilotynowaniu monarchy francuskiego Ludwika XVI niektóre państwa europejskie, w tym przez wszystkim Wielka Brytania, Austria, Prusy, Holandia i Hiszpania zawarły koalicje antyfrancuską. Podczas wojen pierwszej koalicji antyfrancyskiej w latach 1792–1797, w której to europejskie mocarstwa zjednoczyły się w celu obalenia rewolucyjnej Republiki Francuskiej, stoczono wiele bitew, ale jedna była szczególna.”

Istnieją dwie wersje wydarzeń z tamtego okresu. Jak są one prezentowane? Która jest bardziej wiarygodna? Zapraszam do artykułu @lesiopm.


Fotografia


towilmasz
@towilmasz – Odśnieżone dachy


Wszystkie powyższe posty mają szansę wziąć udział w cotygodniowym, niedzielnym konkursie, w którym nastąpi losowanie nagród. Do wygrania są płynne środki z postów Codziennika z całego tygodnia.
O zmianie zasad konkursu Codziennika


Piosenka na dziś


Piosenka na dziś ma za zadanie umilić Wam dzień i sprawić, że z muzyką nigdy nie będziecie się rozstawać. Mam nadzieję, że poznacie przez to nowe zespoły, odświeżycie stare wspomnienia, a czasem zatrzymacie się na chwilę zadumy i refleksji lub będziecie śpiewać na cały głos.

Dzisiejszy utwór to:

Armin van Buuren feat. Sharon den Adel – In And Out of Love

Miłego słuchania!


Ogłoszenia


nieidealna

@nieidealna.mama zaprasza na konkurs nr 2 na tagu #pl-emocjonalnie

”Od pierwszego konkursu tagu #pl-emocjonalnie minęły już dwa miesiące, więc to chyba najlepszy czas, aby zrobić kolejną edycję.”

Na konkurs zawsze jest idealny czas. Jakie tematy konkursu, do kiedy trwa oraz (co najważniejsze) jakiej wysokości są nagrody, znajdziecie w poście @nieidealna.mama.


spolecznosc

Pomóżmy naszej Steemowej koleżance, która jest po poważnym udarze mózgu. Magda, czyli @bazgrajaca potrzebuje naszej pomocy. Wystarczy, że przekażemy swój 1% podatku. Po więcej szczegółów zapraszam do posta @pl-spolecznosc.


wilk

Przekażmy Dominice swój 1% podatku. Dla nas to nic, a dla niej może być wszystkim. Zapraszam po więcej szczegółów do posta @glass.wolf


Jeżeli chcesz zamieścić swoje ogłoszenie w Codzienniku bądź zostać sponsorem wystarczy, że skontaktujesz się ze mną na Steem.chat nick: @baro89 lub wyślesz wiadomość na adres e-mail: [email protected]
Zamieszczanie ogłoszeń jest darmowe.


I to już wszystko


I to już wszystkie informacje, które przygotowałem dla Was w tym wydaniu Codziennika.
Przypominam, że płynne środki z posta przeznaczone są na coniedzielny konkurs Codziennika.

Pozdrawiam i trzymajcie się ciepło!
@baro89


Logo Codziennika wykonane przez @grzegorzur

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

To create code blocks or other preformatted text, indent by four spaces:

    This will be displayed in a monospaced font. The first four 
    spaces will be stripped off, but all other whitespace
    will be preserved.
    
    Markdown is turned off in code blocks:
     [This is not a link](http://example.com)

To create not a block, but an inline code span, use backticks:

Here is some inline `code`.

For more help see http://daringfireball.net/projects/markdown/syntax